Eile otsustasime spontaanselt, et sõidame kohalikesse slummidesse. Minu jaoks oli see üks põhilisi kohti, kuhu jõuda tahtsin, kuigi väga paljud on kirjutanud, et see on nii ohtlik, et ärge parem mõelgegi. Mis seal siis ikka, broneerisime LaGuGu tuuri, et tutvuda kahe slummiga – Kaplinna külje all asuva Langa ja Gugulethu-ga.

Oma transporti oodates selgus, et oleme ainsad, kes tuurile lähevad. Ühest küljest oleks suurema grupiga turvatunne suurem, kuid teisest küljest privaattuur kaalub selle kaugelt üle. Meie giidiks/autojuhiks oli kohalik noormees, kes on ka ise Gugulethu slummis üles kasvanud, elades seal ka praegu. Umbes pooletunnise sõidu jooksul rääkis ta meile slummide tekkepõhjustest ning Apartheidist. Lisaks inglise keelele rääkis ta ka kohalikku koosa keelt, mis sisaldab ka huvitavaid klikke. Kahjuks ei lase ta siia videot laadida, kuid lisan selle mingi hetk Instagrami.

Tuur kestis kokku umbes kolm tundi ning sisaldab külastust kohalikku keskusesse ja hiljem jalutuskäiku slummis. Keskus on riigi rahadel toimiv ja majandav hoone, mis rajati eesmärgiga koolitada välja kohalikke elanikke. Gruppide kaupa õpetatakse neile kunsti alates liivamaalidest kuni mosaiigikunsti ja käsitööni välja. See aitab parandada tööhõivet ja mõningaid maale vaadates tõesti ei usuks, et selle autor mõni aeg tagasi polnud kunstiga kokku puutunudki.

slumm7

Jalutuskäik algas keskuse juurest ning viis edasi nn slummi kõrgklassi juurde, möödudes ka mõningatest keskklassimajadest. Palusime giidi, et kui võimalik ning turvaline on, siis sooviksime minna jalutama ka kõige vaesemasse piirkonda. Ta palus meil end kaks korda korrata, tegi väga üllatunud nägu ning muutis koheselt plaane, seades sammud vastavasse suunda. Ta ütles, et me oleme esimesed turistid, kes on sealt lihtsalt kiirelt läbi sõitmise asemel soovinud pikemalt jalutama minna. Tegi meist isegi pilti, et oma ülemusele ka neid imeloomi näidata, kes sopas kõndimises midagi halba ei näe. Enda sõnul jalutas ta viimati seal rajoonis aasta tagasi ning sedagi ilma turistideta, kuigi oli veendunud selle kõige ohutuses. Nimelt Langa on kõige turvalisem slumm üldse, Gugulethu on ka üks turvalisematest (kuid mitte alati nii sõbralik kui Langa). Veidi kaugemal olevate slummide kohta ütles ta ka, et mõni on väga ohtlik, sinna ei tohiks vale nahavärviga inimene üldse sattuda.

slumm6

 

Slumm koosneb kolmest erinevast osast või klassist. Kõige kõrgema klassi hoometes elavad tavaliselt näiteks õpetajad ja muud hea karjääriga töötajad, kes saaksid endale lubada elamut ka Kaplinnas sees, kuid otsustavad sotsiaalsetel põhjustel slummi jääda. Sotsiaalsuse tase on siin tõepoolest suurem kui meil – ka meid kui võõraid võeti kui oma sõpru, keda oma rahva kombel tervitada. Seal käib peamine elu tänavatel ja kohalikes pubides, seega suhtlemine on peaaegu kõige alus. Slummi keskklassil on peamiselt üürimajad. Näiteks üks elamu tüüp on nn 99-aasta-maja ning kui selles 99 aastat elada ja linnale üüri maksta, siis saab see üürniku omaks. Ühes sellistest elab ka meie giid. Mõlema eelmainitud klassi puhul jäid silma asfalteeritud tänavad ja kõrgema klassi puhul ei ütleks ma küll, et tegu välimuselt slummiga oleks.

slumm1
Tüüpiline elamu, mille juurde on ruumipuuduse tõttu lisandunud ka “kuurid” teistele pereliikmetele
slumm2
Sujuv üleminek keskklassilt madalamale klassile

See, mida mina varasemalt slummiks pidasin, on mitteformaalne asustus ehk teada-tuntud plekist kokku klopsitud majad. Vot selles piirkonnas on juba soppa, prügi ja mustust rohkem. Mul on hea meel, et me sinna talvehooajal läksime, sest kuumusega on kindlasti lisaks visuaalsele poolele ka tugevad lõhnad mängus. Siin kehtib reegel, et kui keegi on paigas elanud üle 48 tunni, siis ei ole ametnikel enam õigust kedagi välja tõsta. Üks tähelepanuta jäänud onnike võib sel viisil aja jooksul suureks asustuseks kasvada.

slumm3

Slummi sisenedes loeti meile sõnad peale, et pildistada võib vaid objekte (majad, tänavasildid, grafitid) ning lapsi. Kuna osadele kohalikele ei meeldi, et nad pildile jäävad, siis on üldine reegel, et täiskasvanud ei tohiks pildile jääda. Samuti ei tohtinud teha pilte kohalikust turuplatsist, kus müüdi ja küpsetati lambapäid ning soolikaid. Turuplats vast oligi kõige fotogeenilisem ja huvitavam koht, sest meist möödusid müüjad, kes vedasid aiakärus kitkutud kanu, jalad püsti. Internetist siiski kellegi teise tehtud pildi leidsin, kus ka kohalik lambapeamüüja tegutseb:

Mul on nii kahju, et telefonipildid ei suuda edasi anda seda, mida oma silmaga näha sai. Paljusid nurki ei saanud inimesterohkuse tõttu pildistada ning seega tuli sihtmärgiks valida lapsed. Jõudsime sinna üsna lastevaesel ajal – kõik olid kas lasteaias või koolis. Vaid mõni üksik jõnglane rippus raskeid veetünne vedava ema seljal. Tagasi sõidukini jalutades oli ka kool läbi saanud ning koolivormides silkavaid lapsi oli palju. Need kolm koolilast sõna otseses mõttes jooksid meid kallistama ning peaaegu, et rippusid käte küljes, loomulikult ei saanud pilti tegemata jätta.

slumm5
Kohalik lasteaed, laste arv piiratud

Elamuse poolest oli see väga superluks väljasõit. Mul on ülihea meel, et meie giid meile vastu tuli – ilma selle jalutuskäiguta oleks peamine osa elamusest nägemata jäänud. Ma ei tundund end kordagi ebaturvaliselt. Ainus oht, mida kogesime, olid hooletud autojuhid, kes meid peaaegu alla oleks ajanud, kuid neid võib ka linnas sees leiduda. Mis mind üllatas, oli kohalike suhtumine turistidesse – nende jaoks ei ole meie kohalolu ebameeldiv, sest nad saavad aru, et me tahame lihtsalt nende elu ja kultuuri mõista. Me ei ole seal, et arvustada, vaid näeme ja hindame seda, millised nad inimestena on. Eks nad mõistavad, et suur osa sissetulekust tuleb just turistide taskust ning meie giid oli üliõnnelik, et ta sai oma rahva lugu meiega jagada.

slumm.jpg
Slummides oli absoluutselt iga nurga peal oma juuksurisalongid. Salonge on Kaplinnas sees ka palju, kuid oma disaini poolest paistavad slummide oma eriti välja.

slumm8slumm4

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s