2

Töötan juba mitmendat aastat tooteesitlejana. Töö ei ole esmapilgul kuigi raske: tuleb paar tundi järjest seista, klientidega suhelda ning proovimiseks tooteid ette valmistada ja justkui ongi kõik, eks? Tegelikult on sellel veel teisigi külgi, mis maiale degusteerijale märkamatuks võib jääda. Siinkohal mainin ära, et tooteesitluste tegemine on hea viis lisaraha teenimiseks, varjuküljed tõin välja vaid klientide teadlikkuse tõstmiseks.

Nilbed kommentaarid

10250158_605076672963086_4591755751474037010_nÜhes firmas, kus ma töötasin, olime spetsialiseerunud kassitoitude reklaamimisele. Peale vestlust kassiomanikega andsime neile kaasa kassitoidupakikesi, kuid potentsiaalse kliendi välja selgitamiseks küsisime kõikidelt möödujatelt küsimuse stiilis: “Tere, kas teil kass on?”. Olen päris mitmel korral meestelt vastuseks saanud lause: “Ei, aga ma tean, et sinul on”, samal ajal minu intiimpiirkonnale osutades. Inglise keele oskajad hammustavad ehk läbi. Kassitoiduga seotud esitlustel on nilbeid kommentaare oluliselt rohkem kui muudel degustatsioonidel.

Korduvad naljad

Seal samas firmas töötades olid meil alati laual konservide või krõbinate näidised väljas. Umbes iga kolmas inimene püüdis selle üle nalja teha stiilis “Oi, kas peame seda nüüd ise sööma hakkama?”. Tüüpilised olid ka: “Mu kass on siin, minu kõrval,” mida saatis meelas pilk käevangus olevale naisele. Mehhikopäraseid toite pakkudes ütles vähemalt iga tund mõni mees, et ta ei julge seda proovida, sest äkki kasvavad vuntsid ja kasv jääb kinni.

Mulle tõesti ei jää su nägu meelde…

Kuigi tavaliselt kestavad esitlused umbes 3h, on ka neid, mis kestavad kokku kuus tundi või kauemgi veel. Pikemad on tavaliselt toidupoest väljas, kaubanduskeskuse fuajees, kus on rahvast oluliselt rohkem. Minutis jõuan pöörduda tipptunnil (ja eelkõige eitavate vastuste korral) maksimaalselt 20 inimeseni. Oleks ebareaalne, kui mul kõikide inimeste näod meelde jääksid. Vahel ununevad ära ka need, kellele olen juba tooteid proovida andnud, sest kliendiga suheldes pean olema teadlik ka end ümbritsevast. Ja kui inimesed kõnnivad minust mitmeid kordi mööda, tekib vahel kahtlus, et kas ma juba rääkisin nendega, või eksin, sest nad on pidevalt vaateväljas – nii olen kord ühe inimese poole ka kolm korda pöördunud. On inimesi, kes võtavad seda naljana, kuid nähvajaid on reeglina rohkem.

… välja arvatud siis, kui jääb, ahnepäits!

Mõni nägu on meeldejäävam kui teine ja lihtsalt mööda tuiskavad inimesed reeglina meelde ei jää. Selles võid aga küll kindel olla, et kui sa ahne oled ja mind mitu korda käies petta üritad, tunnen ma su ära. Kui soovid midagi maitsta, tule kasvõi mitu korda, kuid kui tegu on kaasa jagatavate toodetega, siis ole viisakas ja käi üks kord. On väga kerge ära tunda inimest, kes soovib toodet vaid selle pärast, et see on tasuta. Veel hullem on olukord, mil klient läheb sõbra juurde ja sosistab talle, et tema võtaks ka ning pärast minu silme all tooted küsijale üle annab. Olen viisakatele ja meeldivatele inimestele vahel ka ühe toote rohkem andnud, kuid sahkerdajatele püüan võimalikult vähe tähelepanu jagada (või normist vähem tooteid kaasa anda).

1486904_511066625697425_376919227118538196_n

Karmid reeglid

Reegel, et kliendi juuresolekul ei tohi valitseda vaikust, on üsna levinud ja mõistetav. Samuti on kindlad kriteeriumid esitleja välimusele ja kingavärvile, isegi sellele, kummal pool lauda peaks paiknema prügikast. Materjalid on ette antud ning tuleb endale muidugi kodus selgeks teha. Mõni klient on nii nõudlik, et iga taskusse pandud käsi või istumishetk püütakse nende töötajate poolt pildile ja saadetakse ülemustele edasi. Vahel tuleb üksi teha mõnda esitlust, kus tuleb korraga pannil toitu valmistada, klientidega suhelda ja tooteid muudkui ette serveerida, seejuures veel pidades arvestust selle üle, kui palju tooteid umbes osteti, siis see jooksutab aju vahel korralikult kokku. 3h järjest praelõhna ja rasva sees olla pole kuigi meeldiv, kuid sellele vaatamata tuleb naeratus näol hoida ja sõbralik näida. Pealegi iga mööduv inimene võib olla potentsiaalne testklient, kes kriteeriumite kontrollimiseks kohale saadeti. See sõltub muidugi firmast – olen näinud ka selliseid esitlejaid, kes klientidega suhtlemise asemel 2h järjest (!) oma kaasas oleva boyfriendiga tülitsevad või tülpinult nutitelefonis on. Mina ise seda käitumist õigeks ei pea ning olen end sidunud firmadega, kus üldmulje on oluline ning saab toimuda ka areng.

Pikk seismine ja rasked kastid

Esitleja töö algab kuni tund aega enne klientidega suhtlema hakkamist. Kaupluste tagaruumides tuleb end turvameeste juures ära registreerida ning algab ettevalmistus. Tooted on reeglina suurtes kastides, mis kaaluvad kohati paarkümmend kilo. Laos pole tihti ka kedagi, kes saaks neid tõsta aidata, seni olen õnneks ise hakkama saanud. Laua kokku panemine on omaette katsumus, mis kahe inimese olemasolul laabuks kordades kiiremini ja valutumalt. Vahel tuleb arvestada ka sellega, et raske laud/kandik on nöörgiga kaelas. 2-3-tunniste tööpäevade puhul ei ole seismine nii suureks probleemiks, 6-tunnised esitlused on aga tõeliselt kurnavad. Paaril korral olen viimastel tööminutitel minestamise äärel olnud ja pidanud klientidega suhtlema nii, et silme eest on kõik must ja kõrvad on lukus, sest unustasin oma veepudeli koju. Seal võib olla ka seos sellega, et tegin nendel kordadel alkoholiesitlust ning peale mitut tundi karsklasena alkoholilõhna sees olemist oli istumispaus vajalik.

img_20160615_173618

Tooteesitleja ei ole kaubanduskeskuses vaid selleks, et inimestel kõht täis sööta, olulisem on toodet võimalikult paljudele tutvustada ning sealjuures ka klientide tagasisidet saada. Neid, kes oma halva tuju just tooteesitleja peal välja elavad, on aegajalt ikka, kuid seda olulisem on sõbralike klientide hulk. Selle kirjatüki eesmärk ei olnud näidata, et tooteesitleja töö on halb, vastupidi: ma tõesti naudin seda (lisa)tööd ja mul on soov, et inimesed näeksid pilti veidi laiemalt. Anda mõista, et kui peaks olema see millisekund, mil ma ei naerata või kui ma ei jaksa eelneva raske kliendi tõttu koheselt Sinu poole pöörduda, siis see ei tähenda, et Sina midagi valesti tegid. Tavaliselt vabandusest piisab ja ma väga loodan, et ka kõik mu kolleegid viisakust ära pole unustanud.

Milline on Sinu meeldejäävaim kokkupuude tooteesitlejatega? Mida võiksid tooteesitlejad kaupluses teisiti teha?

 

Advertisements

4 thoughts on “Tooteesitleja töö varjuküljed: nilbetest kommentaaridest ahnete klientideni

 1. Jah, ka minul on olnud sarnaseid juhtumisi eelneva kommenteerijaga, kus on üritatud nö sunniviisiliselt maitsma alkoholi. Ja neid oli mingi 3 erinevat sorti. Teada ju on, et inimesed reageerivad alkoholile erinevalt. Näiteks mulle mõjub alkohol kiiremini, kui enamus inimestele, aga kaob verest aeglasemalt, kui mõnel 170cm pikkusel noormehel. Tooteesitleja peaks alkoholi pakkudes arvestama ja aktsepteerima seda, kui inimene ei saa lonksugi võtta. Tema võib saada jah sellest kasu, mina aga võin saada kopsaka trahvi, mida tooteesitleja kindlasti kinni ei pleki. Seega, mida arvad, kuidas peaks käituma tooteesitleja minuga, kui keeldun degusteerimast, ja kuidas mina, kui esitleja on nagu LHV Panga esindaja Rimi poe ukse ees jajei saa või ei taha mõista, et ei saa proovida? Siiani olen lihtsalt jalga lasknud

  Meeldib

  1. Nõus. Alkoholiesitlused kipuvad tihti olema ka sellistel kellaaegadel, mil tööinimesed koju minema hakkavad ja need paar alkoholiesitlust, mis ma endale varasemalt võtnud olen, on tihti olnud sellistes kohtades, kuhu inimene tuleb suure tõenäosusega autoga (näiteks Pärnus Maksimarket). Tänu sellele on vahel kolme tunni jooksul kokku 10-20 inimest, kes raatsivad proovida. See paneb ka tooteesitleja end kehvasti tundma, sest “müük” ju väga ei edene ja siis ilmselt hakkavadki uusi kutsumismeetodeid kasutama.
   Kuidas käituda? Minule piisab ka vastusest “olen autoga”, aga kahjuks mitte kõigile. Mõni noorema välimusega ehk vingerdaks ka sellega välja, et ütleb, et on alaealine, kuigi valed on need, mida keegi ei salli ja tooteesitlejad kuulevad valesid üsna tihti, mistõttu on neid kerge ära tunda. Siin vast muud varianti polegi, kui öelda tõene põhjus välja ja kui sellele järgneb endiselt kutse, siis tuimalt mööda kõndida.
   Kahju, et kõikides degustatsioonifirmades korralikke koolitusi ei tehta.

   Meeldib

 2. Mul oli ükskord selline juhus, et möödusin lauast, kus pakuti mingisugust alkoholi, vist oli veini. Viisakalt pakuti ja kui ma ütlesin, et ei soovi, kuna olen roolis, siis neiuke sealt lõi käega, et ah, mis see väike lonks ära ei ole siis.. või midagi sarnast. Suht kummaline oli minu meelest 😀

  Meeldib

  1. On jah veider. Toite pakkudes püüan samuti eitava vastuse korral muudmoodi veel läheneda (sest müük sealt alles algab ja 50% inimestest õnnestub nii proovima meelitada), kuid alkohol ei ole kohe kindlasti koht, kus seda meetodit kasutada. Kusjuures minu juurde on alkoholiesitluse ajal ise tuldud proovima ja samamoodi öeldud “olen autoga, aga mis see tilk ikka teeb” – polegi ainult tooteesitlejate poolt kasutatav lause 😀

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s